sâmbătă, 15 octombrie 2011

imagini

proiect didactic


PROIECT  DIDACTIC


Data: 4.05.2011
Gradinita: cu program normal Priboiu
Grupa: mare-pregatitoare                                                         
Educatoare: Popescu Ivona
Tema anuala:,,Cand, cum si de ce se intampla?”
Tema saptamanii: ,, Surprizele  primaverii”
Tema proiectului: ,,Eu simt, eu creez, eu exprim”
Tipul activitatii: verificare si consolidare de cunostinte
Forma de organizare: frontal si in centre de interes

                                 Categorii de activitati de invatare
ADP:
Rutine: - Intalnirea de dimineata:,,Bine ati venit in gradina primaverii!, Salutul ,
                Prezenta, Calendarul naturii.
              - Servirea micului dejun-deprinderi de igiena si autoservire.
Tranzitii:
                ,,Ca sa fim copii voinici/Facem sport inca de mici”
                ,,Prin gradina ne plimbam/ Buchetele noi formam”

Activitati pe domenii experentiale
DLC: - Joc didactic:,,Cutiuta cu surprize”
DOS: - Activitate practica:,,Casuta primaverii”-lucrare colectiva.
                                        
ALA I : Stiinta:,,Flori de primavara”(experiment).
             Constructii:,,Gradina bunicii , primavara”.

ALA II: Joc de miscare: ,,Albinuta , schimba-ti floarea!”
             Joc de atentie: ,,Ghiceste ce lipseste”
             Joc linistitor: „Baloane zburatoare”.

Scopul:
ADE:
             - Consolidarea priceperilor si deprinderilor de exprimare orala corecta in propozitii si fraze, prin utilizarea corecta a acordului intre substantiv si adjectiv;
            - Consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica;

Obiective operationale:
DLC:
O1: sa gaseasca o insusire potrivita obiectului desenat pe un jeton;
O2: sa formuleze propozitii cu cele doua cuvinte alese (substantivul care denumeste obiectul si adjectivul ca insusire);
O3: sa respecte acordul intre substantiv si adjectiv in formularea propozitiei.

DOS:
O1: sa plaseze elementele in tablou respectand o anumita logica;
O2: sa descrie unele materiale folosind corect acordul dintre substantiv si adjectiv;
O3: sa foloseaseca tehnici diferite de lucru ( mototolire, imbinare, decupare).

STIINTA:
             - sa foloseasca pigmenti naturali (frunze, petale de flori, spanac,sfecla rosie) in colorarea unor elemente specifice anotimpului primavara (flori, copaci, vietati, legume);
            - sa completeze partea care lipseste dintr-o floare.   

CONSTRUCTII:
                -sa denumeasca respectand acordul  intre substantiv si adjectiv, caracteristicile             materialelor;
               -sa realizeze prin alaturare si imbinare tema data, combinand piese diferite.

ALA II:
               -sa respecte regulile jocului;
               -sa manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipa, de competitie;
               -sa  manifeste buna dispozitie.

STRATEGII DIDACTICE

       Metode si procedee: jocul,conversatia, explicatia, demonstratia, experimentul, invatarea prin descoperire, problematizarea, lucrul in grup si in perechi.
       Mijloace de invatamant:
DLC:- o cutie decorata cu aspecte de primavara al carei capac este prevazut cu o deschizatura    .          care sa permita copiilor sa ia jetoanele din interiorul ei;
         - jetoane cu imagini ale unor elemente specifice primaverii ( pomi,flori,insecte);
         - ecusoane cu imaginea unor aspecte de primavara;
         - o bagheta fermecata;
         - o casa cu zana primavara desenata pe un panou;
         - imagini decupate cu pomi, flori, fluturi, randunele, albine, gargarite, randunele.
DOS:- un panou cu imaginea conturata a unei casute;
         - hartie creponata, hartie glase, spaghete colorate in culoarea verde;
         - siluete de pomi;
         - flori de primavara, insecte, randunele colorate;
         - fire de iarba din lana verde sau hartie creponata lipite in prealabil pe carton;
         - pasta de lipit, pensula , foarfece.
STIINTA:
         - fise de imagini conturate de flori de primavara, insecte, legume de primavara, frunze       .          verzi, petale de flori colorate, frunze de spanac, sfecla rosie;
         - carte cu imagini de primavara.
CONSTRUCTII:
         - truse de constructii, cuburi+AR-CO,figuri geometrice, floricele din plastic, pietricele.

ALA II:- flori de diferite culori, jetoane, baloane.                                            

Material bibliografic
      - Curriculum pentru invatamant prescolar, Editura E.D.P.-Bucuresti 2009;
      - Paisi M., Ezechil l., ,,Laborator prescolar” (ghid metodic) -Editura R.A.-Bucuresti 2001;
      - Metodica activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii-2009;
      - Antonovici S., Nicu G.,-Jocuri interdisciplinare-material auxiliar pentru educatoare-Editura Aramis 2003;
       - Revista ,,Invatamantul prescolar 1-2,3,4/2010’’-Editura Arlequin.
SCENARIUL ZILEI
       
Intalnirea de dimineata: sunt prezentati musafirii.
Salutul se va realiza prin formula:,,Bine ati venit in gradina primaverii!”, copiii salutand pe rand o floare pe care o dau din mana in mana de la stanga la dreapta.
Se va realiza prezenta prin intermediul jocului:,,Sa punem floricelele in cos”. Se stabileste cum este vremea, in ce zi, luna a anului si anotimp suntem si se alege cartonasul potrivit pentru Calendarul Naturii.
Educatoarea ii anunta pe copii ca primavara ii priveste pe fereastra sa vada ce lucreaza ei cu materialele pe care le au.
           Se deruleaza benzile ilustrate ca punct de plecare pentru activitatea din centre. Daca vor fi atenti la joc, vor formula propozitii corecte sarcina didactica este gasirea unor adjective corecte cu substantive date si realizarea acordului perfect intre cele doua date, toti copiii vor participa la amenajarea casutei primaverii  cu surprizele pe care le-au gasit in cutiuta la centrul ,,biblioteca”.La acest centru copii au ca sarcina gasirea unor adjective potrivite cu substantive date si realizarea acordului corect intre aceste doua parti de vorbire.
            Primavara are nevoie si ea de o casuta , ca sa locuiasca in ea atunci cand este vreme rea, iar noi copii, i-o vom realiza la centrul ,,arta” din toate materialele pe care le avem si ne vom folosi de toate tehnicile: vom decupa, lipi si mototoli hartie cu care vom realiza flori, pomi si vom decora casuta primaverii. Apoi ne vom bucura impreuna si vom pleca in plimbare pe cararile primaverii pana la bunicile noastre pe care le vom ajuta sa-si pregateasca gradinile in centrul ,,constructii”. Vom planta pomi, vom sadi flori,vom face bancute pe care sa stam si sa ne bucuram de toate surprizele placute pe care ni le face primavara. Toate florile sadite de noi zambesc in culorile primaverii pe care le vom descoperi in centrul ,,stiinta”.
                         Iar noi cu totii ii vom spune:
                                        ,,Primavara, bun venit!
                                          Pe toti ne-ai intinerit
                                          Zi si noapte tu pictezi
                                          Un tablou ca in povesti
                                          Numele sa-ti preamaresti!”





                                                                   

                             DEMERSUL  DIDACTIC

EVENIMENT DIDACTIC

                 CONTINUT STIINTIFIC
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE, INSTRUMENTE, INDICATORI
METODE SI PROCEDEE

MIJLOACE DE INVATAMANT
Moment organizatoric
         Asigurarea conditiilor necesare unei bune desfasurari a activitatii.
         Pregatirea si distribuirea materialelor didactice corespunzatoare  fiecarui centru de interes.
          Intalnirea de dimineata:
-salutul
-prezentarea musafirilor
-stabilirea zilei in care suntem
-completarea calendarului naturii( luna,data, a cata zi din saptamana este); se poarta o scurta discutie despre vreme, despre anotimpul in care suntem.



-conversatia

-observarea



-calendarul naturii

-panou de prezenta

-observarea comportamentului initial;

-raspunsurile copiilor.
Captarea si orientarea atentiei
         Se realizeaza prin derularea unor benzi desenate reprezentand imaginea unor flori de primavara, sarbatorile de primavara (sarbatoarea martisorului, 8 martie, sarbatorile pascale), pasari calatoare, legume de primavara. Se intuiesc foarte pe scurt imaginile.                                      
-conversatia
-explicatia
-benzi desenate cu imagini
-suport
-observarea comportamentului verbal si nonverbal al copiilor




Anuntarea temei si a obiectivelor                             
         Se realizeaza in mod direct prin anuntarea jocului.Astazi, copii, ne vom juca jocul ,,Cutiuta cu surprize”, dar vom realiza lucruri interesante si in celelalte centre de activitate.
-explicatia
-materiale pregatite in fiecare centru

Dirijarea invatarii


         Joc didactic: ,,Cutiuta cu surprize”
          Educatoarea prezinta copiilor materialul pentru jocul didactic: o cutiuta care este decorata cu imagini reprezentand aspecte de primavara, jetoane, ecusoane, o bagheta, imagini cu pomi, flori, fluturi, albine,randunele, un panou cu o casa.
          Sarcina didactica:
          Gasirea unor adjective potrivite cu substantive date si realizarea acordului corect intre aceste doua parti de vorbire.
          Regulile jocului:
          Educatoarea atinge cu bagheta un copil. Acesta vine la cutia cu surprize si alege din cutie un jeton.Jetonul ales va fi dat din mana in mana colegilor pentru a adauga alte insusiri potrivite (adjective).
          Elemente de joc:
-atingerea cu bagheta, miscare, aplauze, ghicire.
          Explicarea regulilor jocului si demonstrarea jocului:
          Educatoarea recita versurile:
         ,,Primavara a venit,
           Florile au inflorit,
           Randunelele au sosit                                                                                              
           Hai bagheta fermecata
           Un copil s-atingi indata
           Cine oare ne raspunde
           Ce imagine ascunde
           Cutiuta cu surprize
           Hai,raspunde tu…”
           Copilul atins cu bagheta floare , alege un jeton din cutiuta.La intrebarea educatoarei:,,Ce surpriza ai gasit in cutie?”, copilul trebuie sa denumeasca imaginea de pe jeton si sa precizeze o insusire a acesteia:,,Eu am gasit o lalea galbena.Jetonul este inmanat altui copil care trebuie sa gaseasca o alta insusire (,,o lalea mica”). Se va urmari acordul in gen si numar cu substantivul pe care-l insoteste(ex.:,,Am gasit lalele galbene”).
           Joc de proba-se realizeaza cu o singura imagine.
          Executarea propriu-zisa a jocului se realizeaza pana la epuizarea imaginilor din cutiuta, dupa care educatoarea spune 3-4 cuvinte (substantive) la care copiii trebuie sa adauge un adjectiv care sa redea o caracteristica a substantivului dat. Exemplu: substantivul randunica- se adauga adjectivul ,,ca sageata”.
          Complicarea jocului:
          Copiii primesc cate un ecuson pe care se afla desenat un aspect de primavara, dar si alte desene care nu apartin primaverii. Ei trebuie sa aleaga ecusonul cu imaginea care apartine primaverii si sa o plaseze pe panou pentru a realiza imaginea unei case a primaverii.
           Dupa desfasurarea jocului , copiii vor fi indrumati catre celelalte centre.
        ARTA - Se prezinta mijloacele de invatamant existente cu care vor lucra ,,Casuta primaverii”.Se stabilesc si sarcinile de lucru: vor mototoli hartia, vor decupa pe contur, vor aplica pasta de lipit si vor imbina toate materialele existente.
        La centrul STIINTA copiii vor colora imaginile desenate folosindu-se de materialele existente (frunze, petale de  flori etc.) si vor descoperi nuante si culori naturale.Vor lectura o carte in care se afla imagini de primavara.
         La centrul CONSTRUCTII, din materialele existente, vor realiza ,,Gradina bunicii, primavara”.

















-conversatia
-explicatia
-demonstratia
-exercitiul


















-problematiza-rea
-invatarea prin descoperire





-observatia
-explicatia




















Materialele existente in centrul biblioteca





















-materialele existente la centrul de activitate













-apreciere individuala

-apreciere globala

-chestionare orale

-observarea comportamentului copiilor

Obtinerea performantei
          BIBLIOTECA - Copiii vor realiza prin plasarea elementelor de pe ecusoane imaginea primaverii.Vor numi elementele de pe ecusoane-substantivul care denumeste imaginea la care vor alatura un adjectiv.
          STIINTA - Prin colorarea cu materialele existente vor descoperi si vor intelege ce inseamna pigmenti naturali. Vor denumi culoarea pe care o vor asocia unui substantiv  (ex:,,galben-lalea galbena”).
          ARTA - Vor realiza ,,Casuta primaverii” prin mai multe tehnici de lucru invatate:mototolire,taiere, imbinare.
         CONSTRUCTII-  Prin asezarea pe suprafete plane, pe orizontala si verticala a suprafetelor existente in centru, vor realiza ,,Gradina bunicii, primavara”.
          Toate lucrarile realizate de copii vor fi expuse in centrul tematic.Aprecierea lor se va face impreuna cu copiii pe baza de motivatie.
-conversatia
-explicatia
-exercitiul
-demonstratia
-invatarea prin descoperire
-experimentul
-materialele din fiecare centru
-observarea globala a copiilor



-analiza produselor activitatii
Incheierea activitatii
        Se vor face aprecieri verbale asupra modului de participare si comportare a copiilor in timpul activitatii. Copiii vor iesi din sala de grupa recitand versurile :
        ,,Primavara, bun venit!
          Pe toti ne-ai intinerit.
          Zi si noapte tu pictezi
          Un tablou ca in povesti
          Numele sa-ti preamaresti.”
      Dupa aceea, copiii se vor pregati pentru desfasurarea jocurilor de la momentul ALA II.


-aprecieri verbale


analiza produselor activitatii
ALA II
Captarea si orientarea atentiei copiilor

        Copii, aseara, Zana Primavara a venit la mine si m-a invatat un joc nou.Vreti sa-l invatati si voi?                            



Conversatia




Observarea copiilor
Anuntarea temei si a obiectivelor

        Jocul acesta se numeste : ,,Albinuta,schimba-ti floarea!”
Tot astazi ne vom juca si jocurile: ,,Ghiceste ce lipseste” si „Baloane zburatoare”.




-explicatia
-conversatia

Prezentarea optima a continutului
Prezentarea jocurilor si a regulilor de joc:
1.,,Albinuta, schimba-ti floarea!”
Pe covor sunt asezate flori de mai multe culori in formatie de cerc, fiecare copil albinuta ocupand cate o floricica. La un semnal verbal al educatoarei:,,Albinutele alearga dupa polen”, copiii vor alerga imitand zborul albinutelor, iar educatoarea va fura o floricica. La al doilea semnal: ,,Albinuta,schimba-ti floarea”, acestia vor trebui sa ocupe o floricica, iar copilul ramas fara floare va iesi din joc.
         Jocul continua pana ce ramane o singura albinuta, care va fi castigatoare.
2.,,Baloane zburatoare”
Copiii sunt asezati in formatie de cerc, fiecare primind cate un balon cu numele sau scris pe el, ei vor incerca sa tina balonul cat mai mult timp in aer, fara sa-l atinga cu mana ci doar suflandu-l. Balonul care va sta cat mai mult timp in aer va desemna castigatorul.
3.,,Ghiceste ce lipseste”
Copiii, impartiti in doua echipe, sunt asezati pe doua randuri de scaunele, fata in fata, la o distanta de doi metri. In mijloc se aseaza jetoane cu diferite imagini. Un copil de la o echipa va merge in cealalta parte a salii, iar un altul de la echipa adversa, va ascunde un jeton. Copilul va fi chemat si rugat sa ghiceasca ce imagine lipseste. Pentru fiecare raspuns corect, echipa va primi o floare. La sfarsit, va fi desemnata castigatoare echipa care a adunat mai multe flori.
-explicatia

-jocul

-jocul de miscare



















Inteligenta corporal- kinestezica















Inteligenta vizual-spatiala
Obtinerea performantei
 Dupa explicarea regulilor jocurilor, se trece la realizarea jocului de proba.
In desfasurarea jocurilor de catre copii se pune accent permanent pe respectarea regulilor de joc.





Evaluare
Sunt emise aprecieri asupra desfasurarii activitatii, asupra respectarii regulilor jocului, asupra comportamentului individual si colectiv al prescolarilor.
-conversatia